Zmysly

HMAT

Zo všetkých našich zmyslov je hmat tím najlepšie vybaveným k chápaniu a poznávaniu vonkajšieho sveta. Prakticky – Hmat je viac než len obyčajný zmyslový orgán. Hmat môžeme najlepšie chápať ako súhrn niekoľkých zmyslov, z ktorých niektoré majú zvláštne receptory a nervové zakončenia v koži, svaloch a všade inde. Tieto potom reagujú na množstvo podnetov a predávajú správy do mozgu.
Hmat nám mnoho umožňuje. Vďaka nemu cítime dotyk či náraz, bez pohľadu na danú vec môžeme odhadnúť tvar objektov a posúdiť ich hmotnosť, poznať, či je niečo tvrdé či mäkké, horúce, chladné, či to spôsobuje bolesť.Hmat tiež zaisťuje schopnosť vnímania polohy – to znamená, že aj keď sa nepozriete, viete, v akej polohe sa nachádza hocijaká časť nášho tela.



OKO


Väčšinu informácií o svete získavame prostredníctvom zraku. Vedci zistili, že 80% informácií alebo úplne všetko, čo si pamätáme sme videli.

Oko sa dá prirovnať k fotoaparátu. Predná časť oka plní funkciu šošovky podobne ako sklenná šošovka v prednej časti fotoaparátu. Šošovka je zakrivená priehľadná látka, ktorá pri priechode svetla láme lúče.
Tmavá časť uprostred oka sa nazýva zornica a riadi množstvo svetla vstupujúceho dovnútra oka. Jej funkcia sa dá prirovnať k funkcii clony, ktorá je uložená za šošovkami fotoaparátu – otvára sa a priviera podľa množstva svetla. Pozadie oka sa nazýva sietnica a predstavuje „ film “, na ktorý sa obraz sledovaného predmetu zobrazí.

CHUŤ A ČUCH

Chuť a čuch, zmysly, ktoré boli kedysi pre naše prežitie rovnako dôležité ako zrak a sluch, sú dnes mierne zanedbané a o mnoho menej vyvinuté ako u zvierat.
Od doby, kedy sa človek po prvýkrát vzpriamil a pozdvihol svoj nos hore, sú pre neho zmysly čuchu a chuti menej dôležité než pre ostatné zvieratá. Tieto najmenej vyvinuté ľudské zmysly slúžia dnes iba k výberu a ohodnotenia jedla a pitia.

CHEMICKÉ ZMYSLY
Chuť a čuch sú chemické zmysly, to znamená, že reagujú na prítomnosť chemických látok v okolí. Keď niečo ochutnávame, zaznamenávame vlastne prítomnosť určitých chemických zlúčenín v našich ústach. Keď čucháme nejakú vôňu, vnímame opäť chemické látky vo vzduchu v okolí.
Čistý vzduch je zložený zo zmesi plynov, ktoré sú bez zápachu – najviac je zastúpený dusík ( 78% ) a kyslík (21%), zostatok tvoria malé množstvá iných plynov. Vo vzduchu môže byť tiež vodná para (až 5%), ktorá je tiež bez zápachu. Ostatné látky prítomné vo vzduchu môžu byť zachytené naším čuchom. I veľmi malé množstvo tejto látky môže byť zachytené nosom, ktorý nám „povie“, či je blízko niečo dobrého na jedenie, alebo či sme náhodou nešliapli do niečoho veľmi menej príjemného.



 

© 2014 Všetky práva vyhradené.